Kalendarz Ogrodniczy
Plant image

Kawa, Drzewo Kawowe
Coffea Arabica

Pochodzenie:
Afryka
Pokrój:
Nasiona można wysiewać cały rok. Latem roślinę regularnie podlewać i zasilać. Uprawiać w miejscu jasnym ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Wymaga częstego zraszania.
Wysokość:
do ok. 3m
Sposób uprawy:
drzewo osiąga od kilkunastu mertów do ok. 3 m gdy jest uprawiane w formie krzewu na plantacjach. Liście eliptyczne skórzaste. Kwiaty białe o jaśminowym zapachu. Owoce kulite w kolorze czerwonym.
Zastosowanie:
Nasiona można wysiewać cały rok. Latem roślinę regularnie podlewać i zasilać. Uprawiać w miejscu jasnym ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Wymaga częstego zraszania.
Kwitnienie:
Okres kwitnienia rozpoczyna się zaraz po porze deszczowej i trwa kilka godzin
Owoce:
okrągłe czerwone

Z kilku gatunków, które zostały wprowadzone do szerszej uprawy w celu pozyskiwania nasion (tzw. ziarna kawowego) największe znaczenie użytkowe oraz gospodarcze ma kawa arabska, która rośnie dziko tylko w Etiopi w górach prowincji Kaffa. W swojej ojczyźnie jest to drzewo kilkunastometrowe, natomiast na plantacjach uprawiana jest w formie krzewu, corocznie mocno przycinanego. Liście skórzaste eliptyczne długości ok. 5-20 cm. Kwiaty prawie siedzące o zapachu jaśminu i 5 białych płatkach. Kwitnienie w zależności od pory deszczowej może się powtarzać w ciągu roku. Owoce są kuliste o średnicy ok 1-1,5 cm, ciemnoczerwone z mięsistą śluzowatą owocnią. Nasiona te zawierają od 0,8 do 2,43% kofeiny. Po usunięciu miąższu i pokrywy nasiennej praży się nasiona w temp. 200st.C. Po zmieleniu służą do sporządzania dobrze nam znanego napoju, którym jest kawa. Jakość zależy w duzym stopniu od dojrzałości zebranych owoców, fermentacji i suszenia no i oczywiście od odmiany i pochodzenia.

Drukuj do PDF

Komentarze

Informacje

Grupa:
Krzewy owocowe
Rodzaj:
Coffea
Nasłonecznienie:
Półcieniste do słonecznego
Stanowisko:
Wilgotne
Odczyn podłoża:
Kwaśny
Kolor kwiatów:
Biały
Kolor liści:
Zielony
Autor:
basiakam1

Zdarzenia

Wybierz zdarzenia, które chcesz dodać do przypomnień.

Zaznacz/ odznacz wszystkie
Nawożenie
Od 2015-03-01 do 2015-10-01