Kalendarz Ogrodniczy
Plant image

Kapusta warzywna włoska
Brassica oleracea L. var. sabauda

Pochodzenie:
Europa
Pokrój:
okrągły
Wysokość:
do 1,5 m
Sposób uprawy:
z rozsady
Zastosowanie:
roślina uprawna
Kwitnienie:
wiosna
Owoce:
łuszczyna

Kapusta włoska jest odmiana botaniczną kapusty warzywnej. Należy do rodziny kapustowatych. W pierwszym roku wegetacji roślina wytwarza skrócony pęd, potocznie zwany główką. Jest ona pokryta liśćmi, które są pomarszczone. W drugim roku roślina wytwarza pęd kwiatostanowy. Może on osiągnąć wysokość nawet 1,5 m. Na szczycie pędu tworzą się groniaste kwiatostany z żółtymi kwiatami. Owocem jest łuszczyna, w której znajduje się kilka nasion. Kapusta włoska jest rośliną dwuletnią. Uprawiana jest jako roślina jednoroczna.

Roślina ma wysokie wymagania świetlne oraz wodne. Kapusta włoska w fazie wiązania główek ma największe zapotrzebowanie wodne. Warzywo najlepiej rośnie na żyznej i przepuszczalnej glebie. Odczyn podłoża powinien być obojętny.

Gleba powinna być odpowiednio nawieziona. Jesienią zaleca się stosowanie obornika. Przed sadzeniem wiosennym warto jest zastosować nawożenie potasowe oraz fosforowe. W uprawie kapusty warzywnej ważne jest również dokarmianie azotem. Należy stosować jedną dawkę przed wysadzeniem rozsady. Drugą dawkę stosuje się pogłównie. Warzywo nie powinno być sadzone rok po roku w tym samym miejscu. Najlepszym przedplonem są rośliny strączkowe i korzeniowe.

Kapustę włoską najczęściej uprawia się z rozsady. Wysiew nasion odmian wczesnych kapusty powinien odbywać się od końca stycznia do końca lutego. Po rozwinięciu liścieni należy przepikować rośliny do doniczek. Rozsadę odmian wczesnych można wysadzać na miejsce stałe od połowy kwietnia. Odmiany późne powinny byś sadzone dopiero od połowy maja.

Warzywo wymaga intensywnego i obfitego nawadniania. W okresie wegetacji, wiązania główek należy częściej podlewać rośliny. Ważnym zabiegiem jest również odchwaszczanie. Zabieg ten powinien być prowadzony systematycznie.

Zbiór kapusty włoskiej powinien być ręczny. Przy mechanicznym zbiorze istnieje ryzyko uszkodzenia główek. Dojrzałe warzywo odmian wczesnych zwykle zbiera się od czerwca do lipca. Średnio wczesne odmiany zbierane są od sierpnia do września. Zbiór późnych odmian kapusty powinno się odbywać od października do listopada.

Najgroźniejszą chorobą pojawiającą się w uprawie kapusty włoskiej jest kiła kapusty. Patogen atakuje system korzeniowy. Na korzeniach pojawiają się narośla. W początkowej fazie są jasne i twarde. Później ciemnieją rozpadają się. Porażone korzenie funkcjonują nieprawidłowo. Do szkodników porażających plantacje kapusty należą m.in. wciornastki, bielinek kapustnik. Wszelkie zabiegi mające na celu wyeliminowanie patogenów i szkodników należy wykonywać zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w aktualnym programie ochrony kapusty.

Drukuj do PDF

Komentarze

Informacje

Grupa:
Warzywa
Rodzaj:
inna
Nasłonecznienie:
Słoneczne
Stanowisko:
Jasne, słoneczne
Odczyn podłoża:
Obojętny
Kolor kwiatów:
Żółty
Kolor liści:
Zielony
Autor:
karolina

Zdarzenia

Wybierz zdarzenia, które chcesz dodać do przypomnień.

Zaznacz/ odznacz wszystkie
Zbiór
Od 2016-06-03 do 2016-11-18
Zabiegi pielęgnacyjne
Od 2016-04-15 do 2016-07-22
Rozmnażanie
Od 2016-01-30 do 2016-05-13
Nawożenie
Od 2016-03-18 do 2016-05-05