Kalendarz Ogrodniczy
Plant image

Cyfomandra grubolistna
Cyphomandra betacea

Pochodzenie:
Ameryka Południowa
Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
do 4 m
Sposób uprawy:
z nasion
Zastosowanie:
roślina uprawna
Kwitnienie:
wiosna
Owoce:
okrągłe

Cyfomandra grubolistna potocznie zwana jest tamarillo lub pomidorem drzewiastym. Roślina należy do rodziny psiankowatych. Jej naturalnym miejscem występowania jest Ameryka Południowa. Roślina ma lekko owłosione liście. Młode liście mają fioletową barwę, starsze są zielone. Kwiaty są barwy biało różowej.
Roślina wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego. Odpowiednia temperatura to ok. 28°C. Cyfomandra może być uprawiana w pomieszczeniu. Jeśli chcemy uzyskać dojrzałe owoce najlepiej jest jednak uprawiać roślinę na zewnątrz. Roślina wymaga gleb przepuszczalnych i żyznych. Powinny być regularnie nawadniane. Należy jednak uważać aby nie doszło do gnicia korzeni. System korzeniowy nie może również przeschnąć. Dlatego też zaleca się wyściółkować glebę aby zatrzymywała wilgoć.
Cyfomandra jest rozmnażana z nasion. Wysiew powinien odbywać się na przełomie stycznia i lutego. Młode rośliny powinny być gotowe do wysadzenia w maju. Po ok. 2- 3 latach możemy spodziewać się, że roślina zakwitnie. Jeśli po takim okresie nie pojawią się kwiaty, należy odmłodzić roślinę. W tym celu należy ją lekko przyciąć aby pobudzić jej wzrost i rozwój.
Roślinę warto jest nawozić. Do tego zabiegu najlepiej wykorzystać nawozy wieloskładnikowe. Uzupełnią one niedobory składników mineralnych w glebie. Można również wykorzystać nawozy przeznaczone dla pomidorów.

Drukuj do PDF

Komentarze

Informacje

Grupa:
Warzywa
Rodzaj:
inna
Nasłonecznienie:
Słoneczne
Stanowisko:
Jasne, słoneczne
Odczyn podłoża:
Obojętny do kwaśnego
Kolor kwiatów:
Biały
Kolor liści:
Zielony
Autor:
karolina

Zdarzenia

Wybierz zdarzenia, które chcesz dodać do przypomnień.

Zaznacz/ odznacz wszystkie
Zabiegi pielęgnacyjne
Od 2016-04-07 do 2016-08-11
Rozmnażanie
Od 2017-02-01 do 2016-05-20
Nawożenie
Od 2016-05-27 do 2016-07-30