Kalendarz Ogrodniczy
Plant image

Aksamitka rozpierzchła
Tagetes patula

Pochodzenie:
Ameryka, Meksyk
Pokrój:
Zwarty, kępiasty
Wysokość:
20 cm - 60 cm
Sposób uprawy:
łatwa, toleruje susze ale wrażliwa na przymrozki
Zastosowanie:
ednoroczna roślina ozdobna. Nadaje się na kwietniki, rabaty, obwódki, na balkony i tarasy, do skrzynek i mis
Kwitnienie:
VI - X
Owoce:
brak

Aksamitka rozpierzchła jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych Asteraceae. Pochodzi z Ameryki. Osiąga od 20 do 60 cm wysokości. Łodyga jest rozgałęziona od samego dołu. Liście charakteryzują się intensywnym zapachem (można także kupić odmiany bezwonne). Aksamitka rozpierzchła kwitnie od VII do późnej jesieni. Jej kwiaty mają średnicę 4–6 cm, są języczkowate i dwubarwne: złotożółte z purpurową plamką u nasady lub ciemnobrunatne z żółtym brzegiem. Koszyczki kwiatowe osadzone pojedynczo na szypułkach.

W uprawie znajdują się głównie odmiany niskie (20–35 cm wysokości). Ze względu na budowę koszyczków kwiatowych i wysokość roślin można je podzielić na grupy:
I. Odmiany o koszyczkach pojedynczych. Kwiaty języczkowe osadzone są na jednym okółku, a środek koszyczka zajmują kwiaty rurkowe mniej lub więcej rozwinięte.
II. Odmiany o koszyczkach pełnych. Wśród nich wyróżnia się aksamitki o koszyczkach typu koronowego (kwiaty języczkowe osadzone w jednym okółku, natomiast środek koszyczka zajmują silnie wydłużone, rozrośnięte kwiaty rurkowe) oraz aksamitki o koszyczkach typu goździkowego (koszyczki składają się prawie wyłącznie z kwiatów języczkowych ułożonych dachówkowato, często podwiniętych, o brzegach falistych lub fryzowanych).

Aksamitki nie są wymagające co do gleby. Lubią stanowiska słoneczne, ale dobrze rosną także w półcieniu. Są wyjątkowo odporne i wytrzymałe na suszę.
Stosuje się je jako rośliny rabatowe i kwietnikowe, ale na kwiat cięty również i do obsadzania pojemników oraz skrzynek balkonowych.

Aksamitkę tę rozmnaża się przez nasiona wysiewane do zimnego inspektu na początku IV. Ze względu na wrażliwość rośliny na wiosenne przymrozki na miejsce stałe rośliny wysadza się po 15 V.

Drukuj do PDF

Komentarze

Informacje

Grupa:
Jednoroczne
Rodzaj:
Tagetes
Nasłonecznienie:
Półcieniste do słonecznego
Stanowisko:
Suche
Odczyn podłoża:
Obojętny
Kolor kwiatów:
Pomarańczowy
Kolor liści:
Zielony
Autor:
admin

Zdarzenia

Wybierz zdarzenia, które chcesz dodać do przypomnień.

Zaznacz/ odznacz wszystkie
sianie do kubeczków
Od 2017-03-27 do 2017-04-09