Kalendarz Ogrodniczy
Plant image

Agapant
Agapanthus

Pochodzenie:
Afryka Południowa
Pokrój:
Wzniesiony, kępiasty
Wysokość:
1 m
Sposób uprawy:
łatwa, Preferuje żyzną, przepuszczalną glebę i obfite nawadnianie wiosną i latem.
Zastosowanie:
roślina ozdobna
Kwitnienie:
VII - IX
Owoce:
brak

Agapant z rodziny liliowatych Liliaceae jest byliną kłączową pochodzącą z Afryki Południowej. Ma długie, szablaste, ciemnozielone liście oraz okazałe kuliste lub nieco spłaszczone kwiatostany (baldachy), które pojawiają się na szczycie długich (nawet 1 m wysokości), bezlistnych pędów kwiatostanowych. Baldachy Agapanthus africanus składają się z około 30 pojedynczych kwiatów, natomiast Agapanthus orientalis nawet z blisko 100. Pojedyncze kwiaty są dzwonkowate w kolorach od białego przez niebieski do fioletowoszafirowego. Nazwa pochodzi od greckich słów agape – miłość i anthos – kwiat.

Agapant wymaga gleby gliniastej z dodatkiem torfu i piasku oraz obfitego podlewania podczas wegetacji. Rozmnaża się go przez podział starszych roślin od marca do sierpnia.
Agapant nie zimuje w naszych warunkach klimatycznych w gruncie, nie toleruje mrozów. Najlepiej więc uprawiać go w pojemnikach (donicach, misach, skrzyniach) wystawianych wiosną do ogrodu. Jesienią, przed nadejściem mrozów, należy przenieść donice do chłodnego pomieszczenia z dostępem światła, ograniczyć podlewanie i przechowywać w temperaturze 1–8°C.

Agapant sadzi się w donicach przysypując kłącze cienką warstwą ziemi. Należy wybrać donicę niewiele większą od wielkości kłącza, a dopiero po rozrośnięciu (gdy bryła korzeniowa przestaje się mieścić w donicy) przesadzić do większej. Kwitnie od VII do IX. Roślina wymaga słonecznego stanowiska (najlepiej ustawić go w miejscu o południowej wystawie). Preferuje żyzną, przepuszczalną glebę i obfite nawadnianie wiosną i latem.

Podczas wegetacji trzeba go regularnie zasilać wieloskładnikowymi nawozami płynnymi dla roślin kwitnących. Dzięki temu będzie kwitł obficie. Odmiany zrzucające liście na zimę (na pryzkład ‘Blue Triumphator’) można wykopywać i przechowywać same kłącza (podobnie jak kłącza paciorecznika).
Kwiatostany agapantu chętnie są wykorzystywane przez florystów w kompozycjach kwiatowych. Kwiatostany ścina się w momencie, kiedy co najmniej 1/4 kwiatów jest rozwinięta. Zachowują wartość dekoracyjną 7–10 dni.

Drukuj do PDF

Komentarze

Informacje

Grupa:
Cebulowe i bulwiaste
Rodzaj:
Agapanthus
Nasłonecznienie:
Półcieniste
Stanowisko:
Wilgotne
Odczyn podłoża:
Obojętny
Kolor kwiatów:
Biały
Kolor liści:
Zielony
Autor:
admin

Zdarzenia

Wybierz zdarzenia, które chcesz dodać do przypomnień.

Zaznacz/ odznacz wszystkie