Kalendarz Ogrodniczy
Plant image

Roszponka warzywna
Valerianella locusta

Pochodzenie:
Azja, Afryka Północna, Europa
Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
do 20 cm
Sposób uprawy:
z nasion
Zastosowanie:
roślina uprawna
Kwitnienie:
wiosna
Owoce:
nieregularnie okrągłe

Roszponka warzywna jest gatunkiem rośliny należącej do rodziny kozłkowatych. Pochodzi z Azji, Afryki Północnej oraz Europy. W Polsce rozpowszechniona jako roślina uprawna. Łodyga dorasta do 20 cm wysokości. Górna część łodygi jest rozgałęziona. Liście są lekko ząbkowane lub całobrzegie. Kwiaty są barwy niebieskiej. Owoce są nieregularnie okrągłe.
Roślina ma małe wymagania uprawowe. Może rosnąć na stanowisku słonecznym oraz lekko zacienionym. Preferuje gleby przepuszczalne. Podłoże powinno być o odczynie obojętnym. Na glebach słabszych uprawa roszponki również jest możliwa.
Roszponka jest uprawiana z nasion. Wysiew odbywa się wprost do gruntu. Jeśli uprawiamy warzywo na zbiór jesienny to nasiona powinny być wysiane od lipca do sierpnia. Przy uprawie na zbiór zimowy, nasiona wysiewa się we wrześniu. W czasie kiełkowania należy systematycznie podlewać wodą rośliny. Ważne jest również spulchnianie gleby ale w taki sposób aby nie uszkodzić korzeni.
W uprawie roszponki ważnym zabiegiem jest odchwaszczanie. Jeśli nie będziemy usuwać systematycznie chwastów to osłabimy wzrost roślin. Regularne podlewanie w okresie wegetacji to również ważny zabieg pielęgnacyjny w uprawie roszponki. Jeśli zaniedbamy i ograniczymy nawadnianie to liście roszponki będą gorsze i gorzkie w smaku. Nie należy jednak przesadzać z podlewaniem aby nie doprowadzić do gnicia roślin.
Do zbioru roszponki warzywnej należy przystępować po ok. 3 miesiącach od wysiewu nasion. Ok. tydzień przed planowanym zbiorem należy bielić warzywo. Zabieg można wykonywać poprzez przykrywanie roślin materiałem nieprzepuszczającym światła. Dzięki temu liście roszponki będą znacznie smaczniejsze.

Drukuj do PDF

Komentarze

Informacje

Grupa:
Warzywa
Rodzaj:
inna
Nasłonecznienie:
Półcieniste do słonecznego
Stanowisko:
Jasne, słoneczne
Odczyn podłoża:
Obojętny
Kolor kwiatów:
Niebieski
Kolor liści:
Zielony
Autor:
karolina

Zdarzenia

Wybierz zdarzenia, które chcesz dodać do przypomnień.

Zaznacz/ odznacz wszystkie
Zbiór
Od 2016-08-05 do 2016-10-22
Zabiegi pielęgnacyjne
Od 2016-06-09 do 2016-09-16
Rozmnażanie
Od 2016-07-01 do 2016-10-15