Kalendarz Ogrodniczy
Plant image

Papryka roczna
Capsicum annuum

Pochodzenie:
Ameryka
Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
do 50 cm
Sposób uprawy:
z rozsady
Zastosowanie:
roślina uprawna
Kwitnienie:
wiosna
Owoce:
jadalne

Papryka roczna jest rośliną należącą do rodziny psiankowatych. Pochodzi z terenów Ameryki. W naszym klimacie jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Warzywo dorasta do 50 cm wysokości. Liście są lancetowate lub jajowate. Kwiaty są kształtu dzwonkowatego. Mogą być barwy żółtej lub białej. Owoc w zależności od odmiany jest barwy czerwonej, żółtej lub zielonej.
Papryka lubi ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko. W okresie wegetacji wymaga temperatur od 18ºC do 32ºC. W czasie zawiązywania owoców temperatura powinna wynosić ok. 25ºC. Roślina wymaga gleb żyznych i przepuszczalnych. Podłoże powinno mieć pH obojętne.
Warzywo jest uprawiane z rozsady. Nasiona należy wysiać w połowie marca do podłoża. W czasie wschodów należy utrzymywać temperaturę ok. 25ºC. Należy również regularnie podlewać nasiona. Gdy rośliny mają po ok. 6 liści można je wysadzać do gruntu na miejsce stałe. Najczęściej jest to koniec maja.
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie papryki jest systematyczne podlewanie. Papryka jest rośliną ciepłolubną dlatego też ważne jest zapewnienie słonecznego stanowiska roślinom. W okresie wiosennym zaleca się okrywanie agrowłókniną . W uprawie papryki zaleca się również spulchnianie gleby. Zabieg należy wykonywać ostrożnie aby nie uszkodzić korzeni.
Przy uprawie papryki w gruncie zbiór można rozpocząć na początku sierpnia. W uprawie pod folią od połowy lipca. Owoce należy zbierać systematycznie do momentu wystąpienia pierwszych przymrozków.

Drukuj do PDF

Komentarze

Informacje

Grupa:
Warzywa
Rodzaj:
Capsicum
Nasłonecznienie:
Słoneczne
Stanowisko:
Osłonięte od wiatru
Odczyn podłoża:
Obojętny
Kolor kwiatów:
Biały
Kolor liści:
Zielony
Autor:
karolina

Zdarzenia

Wybierz zdarzenia, które chcesz dodać do przypomnień.

Zaznacz/ odznacz wszystkie
Zabiegi pielęgnacyjne
Od 2016-04-15 do 2016-08-12
Zbiór
Od 2016-07-15 do 2016-09-15
Rozmnażanie
Od 2016-03-15 do 2016-05-31